W najprostszym rozumieniu dodatki niesłodowane są ziarnami, które nie przeszły procesu słodowania. Takie ziarna nie posiadają enzymów i aby przetworzyć zawartą w nich skrobię na cukier, enzymy muszą zostać dostarczone wraz z innym słodem. Przykładowe dodatki niesłodowane: kukurydza, ryż, pszenica, płatki owsiane. Czasami definicję rozszerza się o substancje zawierające cukry, a nie tylko skrobię. Cukier taki może być bezpośrednio skonsumowany przez drożdże. Dla przykładu: miód, syrop klonowy, cukier.

Dodatki niesłodowane używane są do poprawy smaku, aromatu, dostrojenia ekstraktu początkowego oraz konsystencji piwa, a nie tylko, jako tani zamiennik dla droższych słodów. Użycie dodatków może nadać unikalny charakter Twojemu piwu, np. wprowadzić ciekawy smak i aromat (np. miodowy), poprawić klarowność piwa – także w niskich temperaturach, wzmocnić stabilność piany. Są dodatki, które idealnie pasują do danego stylów piwa, np. brązowy cukier w piwach Scottish ale, lub kukurydza w bardzo lekkich lagerach.

Cukier brązowy
dodaje fermentowalną sacharozę oraz charakterystyczny smak. Nadaje piwu pełnię, oraz słodki posmak, który może idealnie pasować do piw w stylu Scotttish ale lub piw świątacznych.
Cukier kandyzowany
wprowadza charakterystyczny smak, może także wpłynąć na łagodniejszy charakter piwa niż w przypadku użycia czystej sacharozy. Dodaje fermentowalne cukry bez wprowadzania posmaków słodowych. Cukier kandyzowany jest często używany w piwach belgijskich i świątecznych.
Glukoza i dekstroza
używane są w celu podniesienia ekstraktu piwa bez wpływy na jego smak i aromat. Drożdże najpierw przetworzą te cukry zanim zajmą się tymi powstałymi ze słodu, dlatego nie zaleca się używania w dużych ilościach. Glukoza często bywa używana do refermentacji piwa w butelkach.
Jęczmień
może zostać użyty do poprawy pełni piwa. Poprawne użycie wymaga bardzo drobnego zmielenia. Aby zacieranie przeszło poprawnie zaleca się użycie dekokcji, albo zacierania wielotemperaturowego.
Laktoza
nadaje piwu większą pełnię bez zwiększania ilości fermentowalnych cukrów - drożdże nie są zdolne do spożycia tego cukru.
Melasa
dodaje do brzeczki fermentowalne cukry, może wprowadzać do piwa silny słodki smak. Melasa pasuje do porterów lub stoutów.
Miód
nadaje piwu słodki posmak o bardziej złożonym smaku niż w przypadku użycia prostych cukrów. Wpływa też na aromat piwa. Jest bardzo popularny dodatkiem do piw miodowych.
Płatki jęczmienne
wzmacniają pełnię i bogatość odczucia w ustach. Zawarte w nich białka pozytywnie wpływają na pianę. Zaleca się aby płatki jęczmienne nie stanowiły więcej niż 40% zasypu. Często używane są w porterach i stoutach.
Płatki kukurydziane
mogą być użyte do zredukowania słodowego charakteru piwa oraz uzyskania piwa łagodniejszego o większej głębi. Płatki kukurydziana pasują do piw w stylu Pilsner i łagodnych ale.
Płatki owsiane
wprowadzają unikalny smak oraz nadają piwu delikatny i kremowy charakter. Wpływają też pozytywnie na pianę. Zaleca się zagotowanie (skleikowanie) płatków przed dodanie ich do kadzi zaciernej. Można nawet lekko je przypalić, aby nadać piwu ciekawy posmak. Są częstym składnikiem pszenicznych piw belgijskich oraz owsianych stoutów.
Płatki pszeniczne
dodają duże ilość białek do piwa. Proteiny pozytywnie wpływają na ilość trwałość pianę, ale w zbyt dużej ilości mogą spowodować trwałe zmętnienie. Pszenica w postaci płatków dodaje więcej aromatu i smaku pszenicznego niż w postaci zesłodowanej.
Płatki żytnie
nadadzą piwu wytrawny i rześki charakter oraz żytni posmak (zbożowy, czasem opisywany jako pumpernikiel). Płatki żytnie mogą dodać glikoproteiny, które pozytywnie wpływają na ilość i trwałość piany. Płatki żytnie (podobnie jak i ziarno żyta) zagęszczają zacier, co może utrudnić wysładzanie.
Ryż
dodaje się do piwa w celu zwiększenia ekstraktu i nadania mu łagodnego charakteru. Sprawia, że piwo jest lżejsze, bardziej wytrawne i rześkie. Ryż często bywa dodawany do lagerów azjatyckich i amerykańskich.
Sacharoza (cukier biały)
dodawany w celu zwiększenia ekstraktu, nie wpływa na smak i aromat.
Syrop klonowy
dodaje do brzeczki fermentowalne cukry, podnosi wytrawność piwa. Może zostać dodany przy butelkowaniu, aby dodać delikatny słodki posmak charakterystyczny dla syropu klonowego.

Znasz jakieś inne dodatki niesłodowane? Wiesz jaki mają wpływ na piwo i jak powinno się ich używać? Podziel się informacją w komentarzach.