Jednym z pierwszych wyzwań stojących przed początkującym piwowarem domowym jest skompletowanie sprzętu, który pozwoli nam na rozpoczęcie piwowarskiej kariery. Ogrom sprzętu dostępnego w sklepach dla piwowarów domowych powoduje, że na początku trudno się odnaleźć w ich ofercie i w wielu wypadkach kupujemy także sprzęt, który prawdopodobnie nie będzie przez nas używany, a część przedmiotów możemy zastąpić „alternatywną prowizorką”, która jak wiadomo jest najtrwalsza ;). Poniższy tekst ma być subiektywnym poradnikiem na temat tego, jak skompletować w miarę funkcjonalny zestaw sprzętowy bez zbytniego drenażu portfela. Tekst nie ma mieć charakteru reklamowego, więc ograniczę się do podania orientacyjnej ceny danych przedmiotów, bez podawania źródeł ich zakupu. Przy planowaniu zakupów warto skorzystać z porównywarki cen dla piwowarów

GARNEK
Pierwszym wydatkiem, o którym powinien pomyśleć piwowar jest zakup garnka. Przede wszystkim musimy dobrać jego rodzaj do kuchenki, jaką dysponujemy – możemy też pomyśleć o zakupie taboretu gazowego. Minimalna pojemność jaką warto się zainteresować to 30 litrów, jednak jeśli jesteśmy pewni, że hobby nam się szybko nie znudzi to proponuję zakup garnka o pojemności 40 lub 50l. Koszt zakupu garnka emaliowanego o pojemności 40l to ok. 120-130zł, natomiast garnka wykonanego ze stali nierdzewnej to ok. 350-400zł. Czasami można kupić garnki używane w okazyjnych cenach, jednak warto zwrócić uwagę czy nie posiadają znacznych ubytków emalii lub śladów po przypaleniach.
FERMENTORY
Absolutnym minimum jest zakup dwóch fermentorów, jednego z kranikiem (do filtracji i rozlewu, pamiętajmy aby posiadał długi gwint, który jest niezbędny do zamocowania filtratora), drugiego bez (fermentacja), przy czym polecam od razu zakup dwóch fermentorów bez kranu, co pozwoli nam znacznie zwiększyć nasze moce produkcyjne, a także stosować fermentację cichą do piw, które tego wymagają. Fermentacji raczej nie prowadzimy w fermentorze z kranikiem (z powodu ryzyka wystąpienia wycieku, a także problemów z utrzymaniem kranu i uszczelek w czystości). Jednym z głównych grzechów początkujących piwowarów jest chęć stałego doglądania piwa, dlatego kupcie przeźroczyste wiadra, aby nie zwiększać ryzyka infekcji podczas częstego otwierania pojemnika. Możemy zrezygnować z rurek fermentacyjnych i np. zatkać otwór w wieku watą, dzięki temu zaoszczędzimy kilka zł, a także będziemy mogli stawiać pojemniki na sobie piętrowo. Ceny pojemników różnią się w zależności od „osprzętu” oraz pojemności (ok. 20 do 37zł)
AREOMETR
Tutaj wystarczy jakikolwiek areometr ze skalą do co najmniej 25Blg. Złą sławą owiane są „spławiki” z Biowinu (ok. 15zł), którym ponoć czasami potrafi się odkleić skala, jednak sam posiadam ich produkt od wielu lat i wskazania ma dalej (w miarę) prawidłowe. W domowej praktyce ważniejsza jest powtarzalność pomiarów niż dokładność. Warto jedynie sprawdzić czy nasz przyrząd wskazuje 0 na próbce z czystą wodą w temperaturze pokojowej.
WĘŻYKI
Potrzebujemy co najmniej wężyka do transferu gorącej brzeczki oraz do przenoszenia piwa pomiędzy fermentorami. Do wyboru mamy wężyki igielitowe (2,5-5zł/m) i silikonowe (ok. 10zł/m). Te pierwsze bardziej odkształcają się pod wpływem temperatury oraz potrafią wydzielać „plastikowy” aromat przy kontakcie z gorącą brzeczką (jednak nic przechodzi on do brzeczki), drugie bardziej wytrzymałe i neutralne zapachowo, jednak są droższe, trudniej dostępne i w wypadku cieńszych ścianek potrafią wyginać załamywać utrudniając przepływ cieczy. Jeśli chcemy zredukować koszty to polecam kupić jeden wężyk igielitowy o średnicy wewnętrznej równej 10mm oraz długości ok. 1,5m. Warto zwrócić uwagę czy wąż jest dopuszczony do kontaktu z żywnością.
KAPSLOWNICA
Najczęściej polecanym produktem jest kapslownica stołowa Grifo HD (ok. 150zł), jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić to proponuję zakup kapslownicy dwuramiennej Eterna (35-50zł) odradzam zakup kapslownic nieposiadających obudowanych blaszek zaciskających się na szyjce butelki (np. Greta), gdyż ciężko kapsluje się nimi butelki z niskim kołnierzem i potrafią one ucinać szyjki. Podobnie odradzam kapslownice młotkowe, które są bardzo uciążliwe w stosowaniu.
KAPSLE
Miękkie – 26mm. Na początek co najmniej 100sztuk (powinno starczyć na 2,5 warki).
TERMOMETR
Ważny przyrząd pomiarowy, musi on dysponować skalą pomiaru co najmniej w przedziale 0-100C. O ile nie mamy możliwości sprawdzenia urządzenia z termometrem wzorcowanym, to i tak w naszej praktyce ważniejsza będzie powtarzalność urządzenia. Jeśli zdecydujecie się na zakup termometru z sondą to upewnijcie się, że jest ona zaizolowana przed dostępem wilgoci! Jeśli nie to musimy sami wykonać taką izolację. Po kilku warkach warto pomyśleć o zakupie drugiego termometru „awaryjnego”, już za 5zł można kupić na Aliexpress w miarę dokładne termometry z zaizolowaną sondą.
ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI
Polecam zakup środków, które nie wymagają płukania, są bezpieczne w użyciu oraz tanie i wydajne. Osobiście jestem zwolennikiem dezynfekantów takich jak nadwęglan sodu (ok. 10zł/kg) czy StarSan (od ok. 29zł za najmniejsze opakowanie-możliwość wielokrotnego stosowania roztworu).
FILTRATOR
Najprzyjaźniejszym i najtańszym rozwiązaniem na początek jest filtrator z oplotu (ok. 20zł). Filtrator taki możemy bez problemu wykonać sami w domu, wystarczy kupić wężyk zasilający z gwintem na 3/4". Wężyk pozbawiamy jednej końcówki, usuwamy ze środka gumowy wąż oddzielając go możliwie najbliżej drugiego końca. Zabezpieczamy uciętą końcówkę, aby oplot się nie rozchodził, a przy okazji możemy usztywnić nasz filtrator wkładając do środka drut miedziany.
ŁYCHA PIWOWARSKA
Potrzebna głównie do mieszania zacieru. Spokojnie można ją zastąpić np. drewnianą łyżką, którą wielu z Was posiada już w domu, a jeśli nie to bez problemu znajdziecie ją w hipermarkecie, albo sklepie z wyposażeniem domu. Jej długość powinna być dopasowana głębokości posiadanego garnka. Koszt od kilku do ok. 20zł
RURKA DO ROZLEWU
Z zaworkiem grawitacyjnym (ok. 15zł), nie jest ona niezbędna, jednak bardzo ułatwia proces rozlewu piwa, szczególnie jeśli prowadzimy go samotnie.
WSKAŹNIK SKROBI
Pomocny głównie dla początkujących piwowarów, którzy chcą mieć pewność że zaszła już całkowita konwersja skrobi, jednak w praktyce jedynie w wypadku stosowania dużego udziału surowców niesłodowanych istnieje ryzyko, że przy standardowym czasie zacierania może pozostać wolna skrobia w zacierze. Można zastąpić płynem Lugola. Koszt: 5-7zł
SZCZOTKA DO BUTELEK
Koszt to ok. 6-10zł, o ile na początku nie jest szczególnie potrzebna – butelki po piwach komercyjnych wystarczy jedynie przepłukać po wypiciu, tak w wypadku piw domowych szybko zaczyna pojawiać się osad na ściankach butelki, który zaleca się czyścić regularnie.
SUSZARKA/KONTENERY
Suszarka na butelki jest bardzo wygodnym urządzeniem, które w zależności od „pojemności” kosztuje ok. 50-80zł. Kontenery można zdobyć w sklepach zostawiając za nie kaucję, w zależności od wielkości sklepu/sieci musimy się liczyć z kosztem od ok. 6 do 12zł Kontenery przydają się do przenoszenia butelek, a także mogą pełnić rolę „budżetowej suszarki” – wystarczy umyte butelki włożyć do nich do góry dnem i odstawić do wanny.
POBIERANIE PRÓBEK
W sklepach piwowarskich można zakupić specjalne pipety do pobierania próbek do pomiaru gęstości, jednak można je spokojnie zastąpić tańszą alternatywą w postaci dużej (np. 120ml) strzykawki z rurką/cewnikiem (koszt ok. 6-7zł). Cewnik wkładamy w otwór na rurkę fermentacyjną i pobieramy przez niego próbkę. Dodatkowo możemy używać strzykawki do zasysania brzeczki/piwa podczas transferowania jej do innego pojemnika.

Powyższa lista zawiera sprzęt niezbędny do rozpoczęcia przygody z warzeniem (głównie początek listy), jak i taki będący sporym „ułatwiaczem”, jest jeszcze sporo „gadżetów” które pomagają rozwiązać wiele problemów związanych z domowym warzeniem, jednak o nim może uda nam się napisać szerzej innym razem.