piwo z azotem

Co daje azot w piwie

Jeżeli poszukujesz piwa o bardziej kremowym i pełniejszym smaku to nasycenie piwa azotem, zamiast standardowym dwutlenkiem węgla może być ciekawym pomysłem. Dwutlenek węgla daje piwo o bardziej ostrym i kwaskowatym smaku, natomiast azot jest bardziej łagodny i uwydatnia w piwie inny posmak. Dodatkowo uzyskujemy piękną, gęstą i kremową pianę, która kłębi się w kuflu zaraz po nalaniu i której można się przyglądać godzinami.

A jak to wygląda od strony technicznej?

Przy warzeniu piwa z azotem nie musimy zmieniać receptury. Większość browarów używa tego samego procesu technologicznego, a jedyną różnicą jest gaz użyty przy nasycaniu piwa. Tak naprawdę to piwo nigdy nie będzie nagazowane jedynie azotem. Zawsze jest to mieszanka N2 i CO2, gdyż dwutlenek węgla powstaje naturalnie w piwie w czasie fermentacji. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest spróbowanie tego samego piwa w dwóch wersjach: nasyconej dwutlenkiem węgla i azotem. Każde piwo zachowywać się będzie inaczej. W stoutach użycie azotu może wysunąć aromaty czekoladowe na pierwszy plan, w przeciwieństwie do CO2 gdzie bardziej wyczuwalny będzie aromat kawy. W piwach India Pale Ale azot może spłycić aromat chmielowy i zniwelować słodkość, co prawi, że piwo będzie się wydawało bardziej płaskie.

Nasycanie azotem w browarze domowym

Możliwe jest nasycenie piwa azotem w domowych warunkach. Wymagany jest do tego jednak dodatkowy sprzęt: keg (może być typu cornelius po Coli albo Pepsi), regulator ciśnienia, butla z dwutlenkiem węgla, butla z azotem i specjalny nalewak do piw z azotem. Piwo nagazowujemy w kegu (eng. „force carbonation”). Proces ten nie wymaga refermentaji w butelkach. Piwo przelewamy prosto z fermentora do kega, podłączamy butlę z CO2, ustalamy odpowiednie ciśnienie na regulatorze (wartości można znaleźć tutaj: http://www.kegerators.com/carbonation-table.php) i czekamy. Pamiętajmy, aby ustalić niższe ciśnienie, aby pozostawić trochę miejsca dla azotu. Proporcje gazu najczęściej ustala się na 70% CO2 i 30% N2. Około 12 godzin powinno spokojnie wystarczyć, aby odpowiednia ilość gazu rozpuściła się w piwie). Butlę z azotem podłączamy do nalewaka i nasycamy piwo podczas nalewania. Nalewak do piwa z azotem jest opcjonalny i można eksperymentować z nagazowywaniem piwa w kegu oboma gazami, ale najczęściej piwo takie mocno się pieni przy nalewaniu.

Piwo z helem!

Innym ciekawym gazem, który można użyć do nagazowania piwa jest hel*. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Stochasticity: crHeam Ale (infused with Helium) .

* tylko żartowałem – Tomasz Kopyra skutecznie obala ten mit: Piwo z helem!!!111!!